Bas-P och Bas-U

Arbetsmiljöverkets ändringar i Arbetsmiljölagen innebär att byggherren ska utse lämplig arbetsmiljösamordnare, dels för planering och projektering, BAS-P, dels för utförandet av arbetet, BAS-U. Kravet på dokumenterad kunskap för de som utses till BAS-P/BAS-U gäller fr o m 1 januari 2011

BAS-P och BAS-U har ett stort ansvar för arbetsmiljön i sin helhet på byggarbetsplatsen. Ansvaret beskrivs i Arbetsmiljölagens 3 kap. 7§ och AFS 1999:3 med ändringar till och med 2008:16.

BAS-P upprättar en Arbetsmiljöplan när så krävs.

BAS-U ansvarar för att Arbetsmiljöplanen finns tillgänglig på byggarbetsplatsen och ska genomföra eller låta genomföra alla anpassningar i Arbetsmiljöplanen som kan komma att behövas med hänsyn till hur arbetet fortskrider.

Anpassning av Arbetsmiljöplanen kan innebära att beskrivningar av åtgärder för "arbeten med särskild risk" (se När skall en arbetsmiljöplan tas fram) förändras för att passa ett arbetssätt som avviker från det projekterade eller vid ändringar av redan projekterade arbeten. Arbetsmiljöplanen kan också behöva kompletteras med åtgärdsbeskrivningar av arbeten som projekteras sedan bygget startat eller arbeten som ej föregås av projektering utan enbart planeras. Även vid förändringar av de regler som gäller arbetsplatsen eller arbetsmiljöorganisationen skall Arbetsmiljöplanen anpassas.

Innehåll

  • För mer information se nedladdningsbar broschyr i pdf-format.

Intresseanmälan

Information & blanketter

 Utbildning i Bas-P och Bas-U

Nästa utbildningsstart

2012-04-26 i Örebro
2012-04-27 i Norrköping

Utbildningsdagar

fredag (Örebro)

Omfång

1 dag

Pris

3.500kr exkl. material, lunch

Ansvarig projektledare

Johan Stunz
E-post: johan@nercia.se
Telefon: 019-20 67 01,
070-399 03 00

Mattias Söderman
E-post: mattias@nercia.se
Telefon: 019-20 67 24,
076-845 94 07

Jakob Nilsson
E-post: jakob@nercia.se
Telefon: 019-20 67 07,
076-805 94 06

Mikael Zuaw
E-post: mikael.zuaw@nercia.se
Telefon: 076-805 91 40